Heslo K2 expedice 2007

Česká horolezecká expedice K2 Ostrava 2007

Roman Langr

Roman Langr

Vyjádření k výpravě "Česká horolezecká expedice K2 Ostrava 2007"

Na začátek se omlouvám za zpožděné vyjádření. Fakt nestíhám. Své cargo jsem si vyzvednul v Ostravě až po měsíci.

Myslím, že bylo napsáno již hodně názorů. Původně jsem se chtěl vyjádřit docela podrobně. Věřím však, že v tuto chvíli je to již zbytečné. Samozřejmě, pokud by jste se chtěli cokoliv zeptat a bude to v mých silách, rád vám odpovím (e-mail: romanlangr@mtr.cz, www.romanlangr.cz ).

V první řade děkuji všem klukům za skvělou expedici a Poldovi Súlovskému za její stoprocentně profesionální přípravu a vedení. Vůbec jsem nečekal, že při takovém počtu členů a délce může expedice proběhnout v bezvadné pohodě. Fakt to bylo super a všem moc děkuji.

Tuto expedici považuji za jednu z nejúspěšnějších v dějinách českého horolezectví. Sedm členů vylezlo Česenovým pilířem na K2 a jeden vystoupil na samotný vrchol. Tři další členové vystoupili během tří dnů na Broad Peak. Už jen třešinkou na dortu je prvosjezd částí K2 na lyžích. Myslím, že toto spolu se šťastným návratem nás všech domů velmi jasně hovoří o pečlivosti přípravy a kvalitě jednotlivých horolezců.

Trochu mě ale mrzí, že se zapomnělo na úspěch ostatních členů expedice a bylo jich hodně. Myslím si, že Libor byl velice dobře fyzicky připravený. A to že vystoupil na vrchol K2 a dokázal sestoupit bylo určitě obrovským výkonem. Toto mu nikdo nemůže upřít. Je ale také pravdou, že na vrcholový útok šel bezhlavě. Neměl zajištěn sestup a dolů se prodral jen s velkou dávkou štěstí, to ale k velkým horám asi také patří. To že jsem byl k Liborovi naprosto upřímný se nakonec obrátilo proti mně, jsem ale velice rád, že jsem na prezentaci v Ostravě od Libora slyšel slova, které jsem skoro již nečekal.

Myslím, že pozornost má patřit všem už jen tím, že dokázali pracovat 2,5 měsíce v náročných podmínkách. Jen vzájemnou podporou a spoluprácí se dosáhlo úspěchů.

Nemám bohužel čas se moc rozepisovat. Naprosto souhlasím s vyjádřením Kamila, se kterým mám už několik expedic na osmitisícovky za sebou. I zde jsme tvořili dvojku. Snad jen když jsme vyráželi z C4 a Kamil s Liborem zrovna byli na špici, vím, že některým se to nelíbilo a začali na kluky pokřikovat, že se na to tady vy..... (nebudu jmenovat). Já jsem tam zůstal, klepal kosu, abych dal klukům dole vědět, zda to nahoře prolezli, a tak si asi Libor myslel že ty negativní výroky byly z mojí pusy a  začal mi k mému úžasu nadávat. Doma jsem se pak dozvěděl, že když jsme s Radovanem dolezli na rameno, že měl jsem údajně Libora fyzicky napadnout. Proboha, vždyť jsme byli v 8.000 m n.m. :-D :-D a já do něj jen šťouch :-D :-D :-D ........ je to smutné, podobných nedorozumění tam bylo dost, ale již to nebudu komentovat, zvládli jsme to :-D :-D :-D

Proč jsem to otočil právě v 8.150 m n.m.?

Někteří jsme byli skoro týden nad 7.000 m n.m.. V C3 jsme ve stanu pro dva spali tři. Noc ve čtyřce bez spacáku a karimatky vystihuje dobře Kamil. Dále neodjištěná 150 m vysoká varianta přes pilíř na rameno. Velmi silný vítr a zima. Smrtelný pád prvního horolezce a následné otočení jedné skupiny s kyslíkem. Toto všechno jsou věci, které se vám honí hlavou. Myslím si, že pokud bychom my čtyři vystoupili na vrchol, tak nás v nezajištěném pilíři půlka zůstane. S výsledkem naší expedice jsem velice spokojený. Rozhodnutí o sestupu, nepadlo na základě fyzického vyčerpání, ale na základě rozumového rozhodnutí. S odstupem času toho vůbec nelituji a se svým výkonem jsem spokojený . No, třeba to za dva roky dolezeme :-D

Roman  při výstupu do C2

Pohled z ramene K2 ve výšce 8.100 m n.m. na okolní tři osmitisícovky (sprava Broad Peak, Gashenbrum I a II), které leží již pode mnou

Roman v základním táboře

V základním táboře v jídelním stanu

Roman v C4 (7.800 m n.m.)

Cesta přez Karakoram Highway

Stavba prvního výškového táboru

Nově postavená C1 na vyskládáné plošině

Výstup na konci traverzu nad C2

Pod C3

Roman a Kamil v C3

Při dolezu do C2


Složení týmu

Milan Sedláček
Milan Sedláček
Josef Lukáš
Josef Lukáš
Kamil Bortel
Kamil Bortel
Libor Uher
Libor Uher
Leopold Sulovský - vedoucí expedice
Leopold Sulovský
Radovan Marek
Radovan Marek
Roman Langr
Roman Langr
Radim Slíva
Radim Slíva
Pavol Lupták
Pavol Lupták
Zdeněk Hrubý
Zdeněk Hrubý
   
Tento Web Vám přinášejí www.horolezci.cz, Copyright © Czech K2 and Broad Peak Expedition 2007